Suverénnímu Xaverovu jsme byli důstojným soupeřem

V neděli 5. května zavítal na Zličínský trávník vedoucí tým soutěže SC Xaverov Horní Počernice.

Čekal nás těžký protivník, od kterého jsme na podzim schytali "sedmičku". Xaverov se netají tím, že chce postoupit do Přeboru, většina jeho hráčů je ošlehaná zápasy v Divizi, kterou dokonce vedou a tak přebor je pro ně místem, kde má rozehrávat širší část kádru, ale občas vypustí na soupeře to nejsilnější. Když se podíváme na výsledky, tak vidíme, že mnoho týmů od Xaverova schytalo těžko stravitelný debakl a jen jednou družstvo z Horních Počernic zaváhalo a remizovalo. Jinak jede ve stylu - start - cíl.

Věděli jsme, že kombinačně nás soupeř přehraje, ale chtěli jsme mu to co nejvíce ztížit a vyrážet do rychlých protiútoků. Obranu jsme vyztužili středními záložníky, krajní záložníci měli hodně defenzivních úkolů. Chtěli jsme soupeře z prostředka hřiště vytlačovat do stran a dařilo se nám to prakticky celý zápas.

Dokonce jsme se ujali vedení, Dan Makeš získal po napadání míč a z ostrého úhlu centroval a míč zapadl na zadní tyč do šibenice. Další velkou šanci na zvýšení měl Adam Křovák, který vystihl rozehru brankaře, ale nedokázal ho prostřelit. Po jednom dlouhém nákopu se do zakončení dral Dan Makeš, soupeř ho možná i fauloval ve vápně, ale Dan situaci ustál, jeho střelu brankař vyrazil a dorážku zblokovali obránci. Ještě za zaznamenání stojí trestný kop Oleha Bentsi, který brankař vyrazil na roh. Hosté měli také několik šancí, 2x zlikvidoval situaci v dobré pozici Ganbold, jednou nám pomohlo břevno a z brankové čáry odvrátil míč Zbožínek. Bohužel si náš brankař vybral slabou chvilku v 30. minutě, podcenil střelu z 30-ti metrů a místo několika úkroků se ke střele svalil doprava, míč na nerovnosti odskočil výše a Xaverov poměrně lacino vyrovnal na 1:1 v poločase.

Druhý poločas se odehrával ve stejným intencích, hosté tlačili a my vyráželi do brejků. Po trestném kopu Jekla jsme se dostali do příležitosti k dorážce, ale naložili jsme s tím hodně lajdácky. Vašek Brabec vůbec nesledoval hru, i když měl k míči nejblíže a byl v nejvýhodnější pozici, ale reagoval prakticky nejpozději ze všech. Vakula byl zády k brance a Avramenko měl nejméně času ze všech tří, dokonce bych řekl, že mu Vakula i překážel, první dorážku poslal z velké blízkosti do brankaře, který skvěle vystoupil a zmenšil střelecký úhel a druhou poslal vedle. Z protiútoku jsme nepokryli dobře střed, Xaverovský záložník měl dost času si nachystat zakončení za vápnem a z 25-ti metrů neatakován poslal parádní střelu do šibenice. Klasické: NEDÁŠ - DOSTANEŠ. Hosté nadále tlačili, ale Ganbold opět skvěle vychytal 2 příležitosti a my vyráželi do protiútoků. Vakula se tak dlouho rovnal na penaltě k zakončení, až mu to hosté ukopli. Makešův průnik zleva a následnou skvělou přihrávku do šance obrana hostů tak tak ukopla na roh. Posledních 10 minut už jsme hráli vabank, vzadu na 3 obránce, vepředu 3 útočníci. Hosté pak v závěru jednou utekli a přečíslení vyřešili brankou na 3:1.

Zápas skončil podle postavení v tabulce očekávaně - výhrou Xaverova. Ale tentokrát se hosté hodně na vítězství nadřeli. Prakticky do jejich třetího gólu se báli, jestli neproměníme jeden z rychlých brejků nebo dlouhých nákopů, bylo to znát na reakcích jak na hřišti, tak na lavičce. Rozhodně tam nebylo takové sebevědomí jako na podzim, kdy po prvním poločase bylo rozhodnuto. Já jsem kluky po zápase mohl pochválit (samozřejmě jsme si řekli, že prvním dvěma gólům šlo zabránit, resp. tomu druhému jsme mohli atakováním střelce minimálně pozici ztížit, a také jsme se opět bavili o našem proměňování jasných příležitostí - Adam Křovák a dorážka trestného kopu). Kluci odvedli dobrý výkon, hráli dost organizovaně, soupeře nutili k zakončení z dálky, což normálně moc nehraje. Oba stopeři odehráli zápas skvěle, na to, že jsou to oba střední záložníci. Soupeř přes ně přecházel složitě, resp. nepřecházel. Rychlostně i silově si dokázali poradit s kluky co mají zkušenosti z vyšších soutěží, dokázali skvěle vyplňovat prostor a v rámci možností i vyvézt míč nebo dlouhým pasem vyslat útočníky do náběhu. Měl jsem radost, že se opět dostalo i na širší část kádru a ti se s těžkým soupeřem popasovali se ctí, z toho nejsilnějšího složení bylo jen 5 kluků.